XXI wiek to bez wątpienia złoty wiek człowieka. Rozwój technologi, wiedzy i świadomości wśród ludzi osiągnął dużo wyższy poziom niż jeszcze kilkanaście lat temu. W teorii wszystko wygląda pięknie jednak rzeczywistość, jest zgoła inna. W związku z dynamicznym rozwojem na różnych polach człowiek staje się coraz bardziej zestresowany przede wszystkim przez coraz to nowe zadania stawiane przed nim, wymagające większej odpowiedzialności oraz przebodźcowanie szczególnie mieszkając w wielkim mieście.

Stres możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest stres związany z mechanizmem walki i ucieczki, będzie on negatywnie wpływał na jednostkę i może powodować rozwój różnych chorób. Drugi rodzaj stresu to bardziej pozytywny stres, będzie on odpowiadał za motywację do działania. Jak więc odróżnić jeden od drugiego? Przede wszystkim należy wsłuchać się w swój organizm, symptomy niepokojące to nadmierne rozdrażnienie, problemy ze snem czy ból brzucha i nadmierna potliwość w sytuacjach stresowych. Jak z tym walczyć? Najlepszym sposobem są ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia te nie, wymagają od nas żadnego specjalistycznego sprzętu dlatego, jesteśmy w stanie wykonać je prawie wszędzie. Najważniejszą kwestią związaną z ćwiczeniami jest nauka prawidłowego oddychania. Zacznijmy od wykonania kilku wdechów i wydechów, by się uspokoić. Wdech należy wykonać nosem, wydech natomiast ustami. W bardziej sprzyjających warunkach dobrze jest wykonać ćwiczenia w leżeniu na plecach, dłonie powinny znajdować się na przeponie. Znajdziemy ja na brzuchu, trochę poniżej żeber. Prawidłowa technika pracy z przeponą powinna wyglądać następująco. Wdech ustami — przepona powinna się unieść, wydech nosem — przepona delikatnie opada. Ćwiczenia oddechowe tak naprawdę możemy modyfikować do swoich potrzeb np. w czasie wdechu unieść kończyny górne w stronę sufitu, a w czasie wydechu odpuścić je wzdłuż tułowia.

Podsumowując, ćwiczenia oddechowe będą pomocne w walce ze stresem, pomogą one się nam uspokoić oraz zapanować nad naszym organizmem, można je wykonywać w każdym wieku jednak w przypadku chorób pulmonologicznych, warto je skonsultować z lekarzem bądź fizjoterapeutą. W przypadku tych chorób ćwiczenia oddechowe mogą być wykonywane z pomocą specjalnych trenażerów oddechowych, w których oddychanie związane jest z pokonaniem oporu.