Konwersacje bywają trudne ponieważ duży wpływ mają na nie emocje i strach przed reakcją innych. Bywają rozmowy, których chcielibyśmy uniknąć, ale nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w pracy. Konwersację można porównać do podróży, zaczyna się w jakimś punkcie i zmierza do konkretnego celu, a po drodze mogą wyniknąć nieprzewidziane skutki.

Kluczem do udanej wymiany zdań jest rozpoznanie co możemy kontrolować i w jaki sposób odpowiedzieć. Nie ma nic złego w uczuciu strachu, gniewu czy smutku. Ważne jest czy kontrolujemy te emocje czy one kontrolują nas. Pracując z nimi możemy się nauczyć przechodzić przez trudne rozmowy z podniesioną głową. Dla przykładu liderzy nie mogą sobie pozwolić na wybuchy emocji. To nie tylko nie pomaga myśleć logicznie ale w dodatku umniejsza pozycję w oczach pracowników i może prowadzić do konfliktów. Co w takich sytuacjach robić? Ważne jest rozpoznanie emocji i wzięcie kilka głębokich wdechów. To pierwszy krok do uspokojenia.

Ważne w każdej rozmowie jest spróbowanie postawienia się w sytuacji tego drugiego człowieka. W zależności czy to my jesteśmy pod wpływem silnych emocji czy ta druga osoba. Nie da się od tak odciąć od emocji, one nam towarzyszą cały czas, czy są one pozytywne czy negatywne. Ludzie reagują tak a nie inaczej z wielu powodów. Jeżeli rozważy się jak ta druga osoba się czuje, mamy czas na zastanowienie się w jaki sposób odpowiedzieć. W takim przypadku nasze intencje mogą być lepiej odebrane. Nie należy unikać trudnych rozmów, ale czasami warto je przełożyć na później. Bardzo ważne jest, żeby konwersacja była prowadzona w odpowiednim czasie i z odpowiednich powodów. Może się zdarzyć, że strony się nie dogadają, to nic. Konwersację można powtórzyć kilka razy, a w międzyczasie można przeanalizować całą rozmowę i zastanowić się dlaczego była ona trudna i dlaczego nie doszło do porozumienia. Oczywiście to co działa dla jednych nie oznacza że będzie działać u każdego. Każda osoba jest inna i czego innego potrzebuje, ale dobry obserwator będzie umiał rozpoznać te potrzeby.

Trudne konwersacje nie muszą być aż takie trudne jeżeli podchodzi się do nich z czystym i pozytywnym umysłem. Każdą z pozoru trudną rozmowę można zamienić na świetną konwersację. Wystarczy się tylko do niej przygotować. Ważne jest też miejsce, w których odbywają się takie rozmowy. Dobrze, żeby to było takie pomieszczenie czy przestrzeń, w której będziemy czuć się swobodnie i bezpiecznie.