Rozwój psychiczny dziecka jest niezwykle istotny zarówno dla rodziców, jak i wychowów przedszkolnych oraz wczesnoszkolnych. W tym czasie w młodym człowieku kształtują się pewne wzorce zachowań, określone nawyki i to jest właśnie czas największego rozwoju w psychice dziecka. Dlatego też należy niezwykle roztropnie wprowadzać malucha w świat, aby po prostu mu nie zaszkodzić.

Ważna rola rodziców 

Rodzice i wychowawcy często zapominają o tym, aby po pierwsze zdecydowanie ograniczyć liczbę godzin spędzanych przez dzieci przed telewizorem lub komputerem, a po drugie, aby dokładnie moderować treści, które dzieciaki oglądają. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o bajki dla dzieci, z jakimi maluchy się stykają na co dzień. Faktem jest, o czym głośno mówią psychozy, że niektóre bajki wywołują w dzieciach zarówno agresję, jak i lęki. Okazuje się też, że animacje z błyskawicznymi zmianami scen i niezwykle dynamiczne mają bardzo negatywny wpływ na pamięć krótkotrwałą,  osłabiają zdolność do koncentracji na jednej rzeczy oraz wpływają na nadpobudliwość maluchów.

Wydaje się, że zarówno rodzice, jak i wychowawcy powinni zwracać uwagę na to, jakie bajki dla dzieci są im pokazywane. Te z dużą dawką agresji, przemocy oraz brzydkich słów należy eliminować, natomiast od przyzwyczajać maluchy do łagodnych treści i to takich, o których można z dziećmi później porozmawiać. Należy także unikać bajek o zbyt dynamicznej akcji i szybkich cięciach montażowych oraz oczywiście takich, w których bohaterowie używają niekulturalnych wyrażeń.

Klasyczne bajki zawsze się obronią

Co to oznacza? Warto po prostu sięgać po klasykę. Kultowe polskie bajki dla dzieci nie tylko wyróżniają się ciekawymi treściami, ale dają pozytywne wzorce zachowań. Niektóre, jak „Miś Uszatek”, wzbogacają słownictwo malucha. No i przede wszystkim wyraźnie rozgraniczono dobro i zło. Trzeba też pamiętać, że dzieci bardzo lubią naśladować bohaterów bajek, często się z nimi utożsamiają. Dlatego na pewno korzystniejsze wzorce dają klasyczne polskie bajki dla dzieci niż przepełnione przemocą „Atomówki” czy „Power Rangers”.

Niektóre polskie bajki dla dzieci mogą dawać podstawę do późniejszych zajęć wyzwalających kreatywność dziecka. Dobry przykład stanowi  „Pomysłowy Dobromir” oraz „Zaczarowany ołówek”. Z kolei „Bolek i Lolek” może być impulsem do rozmów z dziećmi na temat przyjaźni oraz tolerancji wobec innych (jeden z bohaterów był przecież niższy i grubszy).  Niektóre bajki dla dzieci powinny zaciekawić samą narracją. Z pewnością każdego milusińskiego zainteresują przygody Reksia, wspomnianych już Bolka i Lolka, kota Filemona oraz opowieść o porwanym naukowcu Baltazarze Gąbce z czarnym charakterem, czyli tajemniczym Don Pedro („Porwanie Baltazara Gąbki”). Obecnie nie ma żadnych problemów ze znalezieniem tych kultowych bajek. Praktycznie wszystko można odszukać w Internecie albo na kanałach telewizyjnych dla dzieci.

Zdrowy rozwój psychiczny dzieci jest naprawdę ważny, więc warto zatroszczyć się o to, co dzieciaki oglądają. To zadaniem dorosłych jest wprowadzenia maluchów w świat i trzeba to robić z rozwagą oraz rozsądkiem.