Poradniki i kursy bardzo często zawierają w sobie ćwiczenia, które możemy wykonać, Wielu z nas je jednak pomija z przekonaniem, że są one tylko dla średnio rozgarniętych osób, które mają problem z zapamiętaniem treści rozdziału. W rzeczywistości ćwiczenia to nie zapychacze miejsca, ale bardzo często potrzebne i pomocne narzędzia, które mogą pomóc nam bez względu na to, czy doskonale zapamiętaliśmy treść książki, czy może szybko nam ona umyka.

Sprawdzenie, czy rady naprawdę mają sens

W zasadzie nic nie daje nam gwarancji, że wiedza zawarta w poradniku ma jakikolwiek praktyczny sens. Często coś wygląda dobrze na papierze, ale wprowadzenie tego w życie jest niepraktyczne i marnuje tylko nasz czas. Ćwiczenia dołączone do poradnika pozwalają nam w szybki sposób sprawdzić, czy rady i wskazówki udzielane nam przez autora faktycznie mogą zmienić nasze życie. Wykonywanie ich po kolei przeważnie pomaga nam zdecydować, czy jesteśmy osobą, której dany styl życia będzie pasował. Bez ich wykonania możemy nigdy nie przekonać się, czy wiedza, którą zgromadziliśmy, jest przydatna.

Sposób na wdrożenie taktyk w życie

Po skończeniu poradnika możemy być przepełnieni wiedzą, ale niekoniecznie zaraz zaczniemy wprowadzać ją w życie. Wielu z nas ma tak, że czytając coś motywacyjnego, czujemy, że dane rady albo przedstawiony styl życia mogłyby znacznie zmienić naszą codzienność, ale kiedy kończymy czytać, odkładamy książkę na półkę i zapominamy o niej w kilka dni. Ćwiczenia dają nam możliwość szybkiego wprowadzanie w życie rad. Nie musimy się nawet zastanawiać, jak się do tego zabrać, bo wszystko jest już za nas przemyślane. Wystarczy podążać za instrukcjami, które w końcu po coś pojawiają się w poradnikach.

Zapamiętanie nauki na dłużej

Jeśli czytasz wiele poradników, ich treść w pewnym momencie może zacząć zlewać się w twojej głowie w jedno. Wiele z nich jest pisane w podobnym stylu, przekazywana wiedza może się zazębiać, a do tego my sami nie robimy niczego, żeby oddzielić od siebie przeczytane pozycje. Wykonywanie ćwiczeń pozwala nam zapamiętać naukę, która pojawia się w danym podręczniku i odróżnić ją od całej reszty. Jeśli pominiemy ćwiczenia, nie tylko nie wyniesiemy zbyt wiele z danej pozycji, ale stanie się ona jedną z wielu, o których szybko zapomnimy albo stanie się częścią ogółu, z którego nie uda nam się niczego wynieść.